Zmeny v prímestskej doprave a bezplatný mesiac mobility v januári 2024

Informácie o všetkých zmenách v prímestskej a mestskej doprave nájdete v tejto prílohe.

Prímestské autobusy v Banskobystrickom kraji budú v januári premávať bezplatne, župa vtedy zároveň zavedie nové prestupné časové integrované lístky. Od budúceho roka sa budú dať využiť v prímestských autobusoch; vo vlakoch a v MHD zatiaľ nie.

„Pripravujeme mesiac mobility v mesiaci január. To znamená, že každý jeden používateľ verejnej dopravy, ktokoľvek, kto nastúpi do autobusu, bude mať cestovanie zadarmo,“ oznámil župan Ondrej Lunter.

Dodal, že chcú ľudí podporiť, aby si zvykli používať verejnú dopravu a nové časové cestovné lístky.

Na výber budú 30-dňové, 90-dňové a 365-dňové lístky, okrem toho bude v ponuke 24-hodinový lístok. K zakúpeným časovým lístkom chce kraj tiež do konca januára dávať bezplatne ďalších 30 dní navyše.

E-shop je už spustený, vyžaduje zriadenie konta. Následne si ľudia môžu kupovať časové lístky alebo dobiť kredit, s ktorým sa budú dať kupovať jednorazové lístky u vodičov autobusov.

Zostane aj možnosť platiť hotovosťou. Dá sa zároveň vytvoriť virtuálna karta s identifikátorom, ktorý sa bude dať ukazovať v mobile.

Bežné ceny jednorazových lístkov v hotovosti podľa zverejnených dokumentov nestúpnu, mierne vyššie budú sumy zaplatené bezhotovostne oproti súčasným cenám dopravnej karty.